Обмеження та заборона на виїзд за кордон з України, накладення заборони, оскарження та зняття заборони за виїзд за кордон.
Питання про обмеження виїзду боржників за межі України регулюються Порядком взаємодії органів і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів, і органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження.
Оскарження заборони на виїзд за кордон - Заборона на виїзд за кордон з України:
У разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, які були покладених на нього за рішенням суду, що підлягає примусовому виконанню, питання про тимчасове обмеження в праві виїзду за межі України боржника вирішує суд на підставі звернення державного або приватного виконавця, в провадженні якого знаходиться виконавче провадження по боржнику. Законодавством не передбачено обов'язкове обмеження в праві виїзду за кордон, якщо у боржника є невиконаних зобов'язань, а передбачається тільки така можливість, якщо є підстави.
Коли може бути накладена заборона на виїзд за кордон:
- особа володіє знаннями, які є державною таємницею;
- є відомості про несплату аліментів або наявності судових спорів, боргів у банку;
- проти особи порушено кримінальну справу;
- особа в момент виїзду за кордон, відбуває покарання за проступок або злочин;
- особа подає неправдиву інформацію;
- у особи відсутні документи про відстрочку виконання військової служби;
- особа в судовому порядку визнано рецидивістом.
У 2018 році вступив в силу закон, який захищає права дитини з питань заборгованостей по аліментах, який поширюється на громадян, які мають заборгованість по аліментах більше 6 місяців. Таким особам обмежити виїзд за кордон можна на підставі постанови виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України до погашення заборгованості по аліментах в повному обсязі, без рішення суду. Після оплати заборгованостей по аліментах заборона з боржника знімається.
Перед виїздом за кордон України, якщо є підстави припускати наявність заборони на виїзд з України, потрібно звернувшись із запитом до Державної прикордонної служби України для перевірки інформації. Якщо заборона є, то її потрібно оскаржити до апеляційного суду.