Шлюбний договір

Шлюбна угода, шлюбний договір (шлюбний контракт), підготовка шлюбного контракту відповідно до законодавства


Шлюбний контракт – письмовий, нотаріально посвідчений договір, укладений між нареченими або між подружжям і спрямований на регулювання майнових відносин сторін. Шлюбний договір укладається в письмовій формі і повинен бути посвідчений нотаріально. Шлюбний договір укладається між подружжям або особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. У разі подання заяви, згідно зі ст. 95 Сімейного кодексу України, шлюбний контракт вступає в силу в день реєстрації шлюбу. Незважаючи на те, що законодавством визначено, що в договорі може бути встановлено загальний строк дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків, однак, як правило, шлюбний контракт діє безстроково, тобто він регулює майнові права та обов’язки подружжя навіть після розірвання шлюбу (міжнародного розлучення).

 

Шлюбний договір регулює лише майнові відносини між сторонами, визначає їх взаємні майнові права та обов’язки, а також майнові права та обов’язки подружжя як батьків. Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми. При цьому шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним Кодексом, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище. Шлюбний контракт може регулювати як майнові відносини, які склалися до його укладення, так і майнові відносини виникають після його укладення.

 

Умови, які можуть бути врегульовані шлюбним контрактом: сторонами може бути визначене майно, яке один з подружжя передає на використання загальних інтересів сім’ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу; сторони договору можуть домовитися про непоширення на майно, яке було ними придбано при перебуванні в шлюбі, статусу спільної сумісної власності подружжя, а вважати таке майно спільної часткової власності або особистою приватною власностю одного з них; також сторони можуть домовитися про порядок поділу майна, у т.ч. в разі розірвання шлюбу; сторони можуть передбачити використання належного їм майна для забезпечення інтересів їхніх дітей, або інших осіб; сторони можуть включити в договір будь-які інші умови щодо правового режиму майна, якщо вони не суперечать законодавству і моральним засадам; сторонами може бути передбачений порядок користування майном, право на утримання, порядок отримання і погашення кредитів, в т.ч. після розірвання шлюбу.

 

Якщо один з подружжя є громадянином іншої країни, то шлюбний контракт складається за взаємною згодою подружжя в кожній із країн, громадянами якої вона є і відповідно до законів, що діють в тій державі. При наявності шлюбного контракту майно підлягає розподілу відповідно до умов, зазначених в ньому. Загальні норми на такий поділ не поширюються. У більшості випадків, при наявності контракту, процедура поділу майна фактично відсутня.

 

Не варто забувати, що шлюбний контракт може бути визнаний в судовому порядку недійсним у випадках, передбачених Цивільним Кодексом України, тому особливу увагу слід приділити повній відповідності його змісту чинному законодавству. Тому складання такого документа слід довірити фахівцеві. Фахівці нашої компанії, що мають досвід в області сімейного права, допоможуть розробити шлюбний договір (контракт) з індивідуальним підходом до кожного клієнта, кожної ситуації, з урахуванням всіх аспектів його дії в майбутньому, та приймає до уваги і чітко регулює всі майнові права та обов’язки подружжя , розроблять грамотний і прорахований до дрібниць договір, який захистить Ваші майнові інтереси в майбутньому.