Спадкування за заповітом в Україні, Києві, Харкові


Спадкування - це перехід прав та обов'язків від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або спадкування за законом.
 
Заповіт - це особисте письмове розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт мають усі фізичні особи, з повною цивільною дієздатністю, і здійснюється дане право особисто, а не через представника.
 
Згідно ст.1235 Цивільного кодексу України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних чи родинних відносин. Крім того, спадкоємцями також можуть бути призначені юридичні особи та інші учасники цивільних відносин.
 
Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу, з числа спадкоємців за законом, за винятком осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині.
 
Згідно ст. 1241 ЦК України до особам, які мають право на обов'язкову частку спадщини, відносяться малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкодавця. Обов'язкова частка у спадщині становить половину того, що належало б спадкоємцю за законом.
 
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, за винятком тих, хто навмисно позбавив життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя. Але якщо спадкодавець, знаючи про замах, все ж призначить це обличчя своїм спадкоємцем, він матиме законне право на спадщину (ст.1224 ЦК України).
 
Ст.1228 ЦК закріплює право вкладника розпорядитися внеском у банку (фінансовій установі) на випадок своєї смерті, склавши заповіт або розпорядження. Це право входить до складу спадщини, незалежно від способу розпорядження ним.
 
Спадкове право також містить поняття заповідальний відказ. Це обов'язок, покладений заповідачем на спадкоємця (спадкоємців), на користь будь-якої особи або декількох осіб (відказоодержувачів). На спадкоємця, до якого переходить житловий будинок, квартира або інше рухоме чи нерухоме майно, заповідач має право покласти обов'язок надати іншій особі (чи особам) право користування ними Право користування житловим будинком, квартирою або іншим рухомим або нерухомим майном зберігає чинність у разі наступної зміни їх власника. Право користування, одержане за заповідальним відказом, не відчужується, не передається та не переходить до спадкоємців відказоодержувача. Не варто забувати про те, що заповідальний відказ втрачає свою чинність у разі смерті відказоодержувача до відкриття спадщини (ст.ст.1237-1239 ЦК України).
 
Згідно ст.1242 ЦК України заповідач може обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови (заповіт з умовою), як пов'язаних, так і не пов'язаних з його поведінкою, однак це не повинно суперечити закону та моральним засадам суспільства. Прикладом такої умови може бути проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо
 
Ст.1243 Цивільного кодексу передбачає право подружжя скласти спільний заповіт на спільно нажите майно. У разі смерті одного з подружжя, частка у праві спільної сумісної власності переходить другому чоловікові. Після смерті останнього, право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.
 
У разі смерті спадкоємця, зазначеного в заповіті, до відкриття спадщини, неприйняття спадщини, відсутності умов, визначених у заповіті, спадкодавець може призначити іншого спадкоємця (подназначение спадкоємець). Крім того, спадкодавець має право встановити у заповіті сервітут щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів або іншого нерухомого майна.
 
Вимоги до заповітом визначені законом: письмова форма, із зазначенням місця і часу його складання; підпис особисто заповідачем (бувають винятки); завірення нотаріусом або іншими, уповноваженими на це, посадовими особами.
 
Спадкодавець має право на секретний заповіт. У цьому випадку, нотаріус завіряє його без ознайомлення зі змістом. Процедура запевнення секретного заповіту виглядає наступним чином: заповіт подається в заклеєному конверті, з підписом заповідача, після чого нотаріус ставить на конверті посвідчувальний напис, скріплює його печаткою, в присутності заповідача поміщає в інший конверт та опечатує. Після звістки про відкриття спадщини, нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту. Про день оголошення заповіту він сповіщає членів сім'ї та родичів спадкодавця, якщо їхнє місце проживання йому відоме, або робить про це повідомлення в друкованих засобах масової інформації. Після чого у присутності зацікавлених осіб та двох свідків оголошує зміст заповіту.
 
Заповідач має право скасувати, змінити або скласти новий заповіт (ст.1254 ЦК). Новий заповіт скасовує попередній. У разі визнання нового заповіту недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 і 231 Цивільного кодексу України.
 
Існує й таке поняття, як таємниця заповіту, згідно з яким нотаріус, службова особа, свідки, а також фізична особа, яка підписує заповіт замість заповідача, не мають права до відкриття спадщини розголошувати відомості щодо факту складення заповіту, його змісту, скасування або зміни заповіту.
 
Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є недійсним. Визнання заповіту недійсним проводиться тільки в судовому порядку, після подачі зацікавленою особою позову до суду.


Юридична консультація on-line - Зконтактуйте з нами!
Допомога адвоката (напишіть своє запитання)

Тема повідомлення*
Неверный Ввод

Ваше ім'я*
Неверный Ввод

Ваш Email*
Неверный Ввод

Вкажіть ваше місто*
Неверный Ввод

Текст повідомлення*
Неверный Ввод

* - поле обязательно для заполнения

Послуги

Послуги за кордоном: 

Україна   Туреччина
Ізраїль Польща
    інші країни

 

 

 

 

Харківський адвокат

 

 

 

Інформація

Юридична компанія Рубікон - це провідна юридична фірма з успішною міжнародною та національною практикою. Ми здобули довіру клієнтів і отримали визнання, надаючи значний перелік юридичних послуг за багатьма напрямками юридичної практики.

Контакти

 Україна

 +38 (067) 927-12-90

 +38 (099) 928-93-45

 +38 (067) 208-76-15

  rubicon-ua

 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.